• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

DERNEĞİMİZ BANKA HESAP NUMARALARI

                   DERNEK YILLIK ÖDENTİSİ : 60TL                                                    

DERNEK HESABI :TC ZİRAAT BANKASI 64431512-5005   1402-Pozcu şubesi Mersin  İBAN :TR97 0001 00140264 4315 1250 05 
Üyelik Girişi
OKULDAŞLARIMIZ NERELERDE
BAL
 
  
 
 ALİ TÜRKOĞLU
 0533 7257144
          MERSİN
aliturkoglubalci@gmail.com
 
Gerçek BAL yemek
isterseniz 
Okuldaşlarımızdan 
Ali Türkoğlu'nun
 Ballarından
alınız. 
PETEK BAL:1 Kg:45 TL
SÜZME BAL:1KG:35 TL
 TOPTAN 1 TENEKE BAL :
650 TL OLARAK VERİLECEKTİR...  

BALIMIZ GARANTİLİDİR
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam45
Toplam Ziyaret398428
İNOX ÇELİK KAPILARI

 
 
  
 
 
  
 
 
 

 BURADA

HER GÜN

YAYIMLANACAK

REKLAMLARINIZA 

2014 YILI İÇİN

100(Yüz)TL.

ÜCRET

ALINACAKTIR

 

MEHMET ALİ ELÇİN(72)


 

MERSİNLİ ÖYKÜ YAZARI

 


" Yarası olmayan bir insan asla edebiyatçı olamaz."
"Mersinli Öykü Yazarı" 27 Nisan Çarşamba Günü, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'nde işte böyle tanıtıldı, Mehmet Ali Elçin. Yılların öğretmeni, okul idareciliği yapmış bir insan, diğer tüm ünvanlarından arınarak, böyle anılmak istiyor. Öykü yazarlığı onun için çok önemli. Öğrencilik yıllarından başlayarak tüm klasikleri, belli- başlı edebiyat eserlerini okumuş ve öykücülükte karar kılmış, Elçin hoca.
Elçin; genç yaşta öğretmen oldu. Yedi yıl köy öğretmenliği yaptı. Köy öğretmenliği yapanları önemserim. İlkokulu köyde okudum. Köy okulundaki yoksunlukları yaşamış biriyim. Nöbetçi olduğum günler evden odun taşıyarak, sınıf sobasını yakarak, fasulye kurusuyla yazı yazarak nice zorlu günler geçirdik...Köy öğretmeni halkını tanır, hayatın sadece yazılanlardan ibaret olmadığını bilir. İlk atandığında hayatın şamarı ile tanışma zamanıdır. Genç teğmenlerin yaşadıkları şokları, onlar da yaşar. Fazıl Hüsnü Dağlarca'nın "Kızılırmak" şiirindeki çelişkileri birebir deneyimlemişlerdir, çünkü. O nedenle köy öğretmenlerinin yeri ayrıdır yanımda. Elçin'in öykülerinde, köy yaşantılarından hayli izler bulmak mümkündür.
Elçin'i tanıyanlar, yazılarını, şiirlerini okuyanlar iyi bilir. Merak ögesine, eleştirel acıklıgüldürü yapısına sıkı sıkaya bağlıdır, o. Dost sohbetlerinin aranılan simasıdır. Kıvrak zekalıdır. Keskin analizler sahibidir. Lafını esirgemez. Taşı gediğine hemen koyanlardandır. Kendi deyimiyle; hayatı mücadeleler ile geçmiştir. Sürgünler yemiştir ama doğru bildiğinden asla şaşmamıştır. " Sürgünlerim benim onurumdur" diyecek kadar da kararlıdır.
Elli hikaye, bir roman, onlarca şiir yazmıştır. Yazıları, şiirleri ulusal dergilerde yayımlanmıştır. Aldığı üç ödülden bir tanesi, Türkiye ikinciliğidir. Elçin kendini her ne kadar şair olarak tanımlamasa da birçok şairden daha güzel şiirlere imza atmıştır. Henüz şiirlerini bir kitapta toplamaya hazır hissetmez. Fakat bu onun tevazusundan kaynaklanmaktadır diye düşünürüm ben.
Mehmet Ali Elçin bir edebiyat dostudur. Edebiyat hayatının büyük bölümünü kapsar. Toplumcudur o. Eflatun'un " Edebiyat toplumun aynasıdır" sözü onu derinden etkilemiştir ve o da zaten topluma ayna olmaya çoktan amadedir. Öyküleri bunu yeterince yansıtır. 77 metrelik evde tek maaşla, iki çocuk okutmuştur. Zihinsel yetersiz bir çocuğa babalık yapmak zorluğu, zorundalığı onu derinden etkilemiş, böylece yine kendi deyimiyle "edebiyatta bir teselli, bir dayanak" bulmuştur. Zihinsel yetersiz çocuğuyla yaşadıklarını anlattığı mektup formatındaki yazısı "Mektup" bana göre bu alanda, bir hüzünlü başyapıttır. Ve benim Elçin ile tanışmama vesile olmuştur.
2007 yılında Mersin Yazarlar Derneği'nde başlayan dostluğumuz, sıkı biçimde devam etmektedir... Mehmet Ali hoca, yazın alanında oldukça yeteneklidir. İmla kurallarına, Dil Derneği uygulamalarına bağlı kalmayı önemser. Kendisinden çok şey öğrendiğimi söylemem gerekir. Benim için yazın konusunda danışılanların başında gelir.
Elçin; Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'nin etkinliklerini takip eder. Derneğin "Edebiyat Söyleşileri" günlerinin ikinci kez konuğuydu. Söyleşisi samimi bir ortamda takip edildi. Nazım'dan, Bedri Rahmi'den, Fazıl Hüsnü Dağlarca'dan, Nafiz Çamlıbel'den Yedi Ulu Ozan'dan güzel örnekler sundu bizlere. Ee tabii konu edebiyat olunca ve güldürü de hocanın vazgeçilmezleri arasında sayılınca, Neyzen Tevfik'ten şu kısa anlatı'sız da olmazdı hani:
" Bir toplantıda ünlü Neyzen'in kafası her zamanki gibi hoştur ve pantolonunun düğmelerini iliklemeyi unutmuştur. Oradaki bir hanım utana- sıkıla Neyzen'e yaklaşır ve kulağına "Efendim edep yeriniz açık kalmış" der. Bu tespit Neyzen'in beğenisini kazanır. Hemen ellerini yukarıya açar ve şöyle der: "Yarabbim çok şükür, bende edep olduğunun nihayet farkına vardılar."
Ne edebiyatsız ne de edepsiz kalın...

BEKİR ZORBA

 
Takvim
ATATÜRK

 ÖNDERİMİZ ATATÜRK

 ATATÜRK KÖŞEMİZ
İSTİKLAL MARŞI

GENÇLİĞE HİTABE
ANITKABİR
DEVRİMLERİ
İLKELERİ
HAYATI
RESİMLERİ

GÖÇER REKLAM

 

YARDIMLAŞMA SANDIĞI

 
YARDIMLAŞMA
 
SANDIĞI
 
SİZLERİ 
FAİZ
KISKACINDAN
KURTARIR.
 
DERNEĞİMİZİN
 
BÜNYESİNDE  
KURULAN
 
YARDIMLAŞMA 
SANDIĞINA 
ÜYE OL
 
SEN FAİZSİZ
KREDİ AL, 
BAŞKALARINA DA 
ÖNCÜLÜK ET..! 
 
Hava Durumu
Saat
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar8.06738.0996
Euro9.64909.6877