• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

DERNEĞİMİZ BANKA HESAP NUMARALARI

                   DERNEK YILLIK ÖDENTİSİ : 60TL                                                    

DERNEK HESABI :TC ZİRAAT BANKASI 64431512-5005   1402-Pozcu şubesi Mersin  İBAN :TR97 0001 00140264 4315 1250 05 
Üyelik Girişi
OKULDAŞLARIMIZ NERELERDE
BAL
 
  
 
 ALİ TÜRKOĞLU
 0533 7257144
          MERSİN
aliturkoglubalci@gmail.com
 
Gerçek BAL yemek
isterseniz 
Okuldaşlarımızdan 
Ali Türkoğlu'nun
 Ballarından
alınız. 
PETEK BAL:1 Kg:45 TL
SÜZME BAL:1KG:35 TL
 TOPTAN 1 TENEKE BAL :
650 TL OLARAK VERİLECEKTİR...  

BALIMIZ GARANTİLİDİR
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam49
Toplam Ziyaret398432
İNOX ÇELİK KAPILARI

 
 
  
 
 
  
 
 
 

 BURADA

HER GÜN

YAYIMLANACAK

REKLAMLARINIZA 

2014 YILI İÇİN

100(Yüz)TL.

ÜCRET

ALINACAKTIR

 

ALİ ERDEM(78)

 
 
  
 
24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜN ANISINA 
(SAKINCALI ÖĞRETMEN)
Öğretmenlikle ilgili ilk ciddi yüzleşmem,Mersin Öğretmen Okulu'nu kazanmamla başladı.Okulun adı bile bizi havaya sokmuştu.Ancak aynı yıl(1975)okulumuz öğretmen lisesine dönüştü.Bu yüzden eğitimle ilgili hiçbir ders görmedik.Ama yıllarca öğretmen yetiştiren bir kurumda ,aynı sıralarda,sınıflarda ve atölyelerde bulunmak ve öğretmen yetiştiren öğretmenlerden ders almak bir çoğumuzu bu mesleğe yöneltti.
1978 yılında köyden dört genç Ankara'ya üniversite sınavına gittik.Sınav gerekçesiyle başkenti görmüş olduk.Ama sonuç hüsran;hiçbirimiz üniversiteye yerleşemedik.Üstelik tercih listesinin en sonuna öğretmenlikler yazdığımız halde...O zamanlar en son tercihler olurdu öğretmenlik!
1979 da Antalya'yı yazdık sınav yeri olarak.Ne yapalım,başka türlü köyden çıkamıyoruz ki...O yıllarda dershane ne gezer,kendi kendimize hazırlanırdık".50*50=2500 Üniversiteye Girme Şansı Yüzde Yüz" adında bir kaynak kitabım vardı.Galiba onun faydası oldu.Van Eğitim Enstitüsünü kazandım.Ama fazla sevinemedim.Sene 79,anarşi diz boyu.
1980'de üçüncü kez Mersin'de sınava girdim.İzmir veya İstanbul yazmaya yüzümüz kalmadı çünkü.Bu kez Niğde Eğitim Enstitüsü kazandım.Niğde bize yakındı.Gitmeye hazırlanırken 12 Eylül darbesi oldu.Ortalık yatıştı.Gittim.İki yıl süren ve çok rahat bir öğrencilikten sonra öğretmen olarak mezun oldum.
Ben her şeyin yolunda gittiğini sanırken başıma neler geldi neler?Güz gelince mezun olan arkadaşların atamaları yapıldı.Göreve başladılar.Ben de dahil altı kişinin tayini yapılmadı.Üçü sağdan,üçü soldan.Tam bir denge düşünülmüş.Gerekçeyi sorduğumuzda bakanlıktan aldığımız cevap aynen şöyle:Bakanlığımızca hakkınızda yapılan güvenlik soruşturması olumsuzdur.ÖĞRETMENLİK YAPMANIZ SAKINCALI GÖRÜLMÜŞTÜR.
Ben perme perişan.Böyle bir suçlamayı hak edecek biri değilim.Olaylara karışmadım, militanlık yapmadım.Ama bir siyasi görüşün fikir yönüyle uğraşmış ve bunu kitaplarla sürdürmüş biriyim.Ne olduysa olmuş,kötü bir darbe yemiştim.
Zamanın cumhurbaşkanı dahil birçok kuruma mektup yazdım.Gazetelerin okuyucu köşelerine derdimi anlattım.Bakanlıktaki yetkililerle yüz yüze görüştüm.Hiç bir yerden olumlu bir cevap alamadım.Göreve başlayan arkadaşlardan aldığım mektuplar biraz olsun oyalıyordu beni.Köyde dedi-kodu aldı yürüdü."Olaylara karışmış,adının üstüne kırmızı çizgi çekilmiş."deniyor.Annem, komşu köylerde dahil, bana kıza bakıyor,"Boş ver ne işin var oralarda" diyordu. Babam sa "Elin uşağıyla ne uğraşacaksın.Gel tarlamızda çalış,her şeyimiz var".diyordu.
Bu işten ümidim azalınca bari askerliğimi yapayım dedim.Er olarak önce İskenderun sonra da Ankara-Elmadağ'da denizci olarak askerliğimi tamamladım.Ancak askerlik yaptığım birlikte yazıcı olduğum için bazı dosya bilgilerine ulaştım.Orada görev yapan bütün askerler için ve benim içinde askeri kanaldan güvenlik soruşturması yapılmış.Çünkü önemli ve gizli bir birlikte görev yapıyorduk.Benim dosyamda, savcılıktan, jandarmadan, nüfustan ve hatta MİT'ten yazılar buldum.Hepsi de olumlu ifadelerle bitiyordu.Bu belgeleri alarak Destek Bölük komutanına gittim". Komutanım",dedim".Durum böyle böyle.Bana yardımcı olun.Bu belgelerin bir örneğini ben alıp bakanlığa gideyim.Belki bir faydası olur".
Komutanım binbaşı Ayhan Bey'le biraz konuştuk.Hatta asker- komutan ilişkisini bir kenara koyarak ağabey- kardeş gibi dertleştik bir süre.
Fakat bu belgelere de itibar etmedi bakanlığın yetkilileri.84 Ekiminde askerliği bitirip köye döndüm.Artık ümidim iyiden iyiye azaldı.Baba mesleği çiftçilik yapmaya başladım.85 baharında bakanlığın yeterlilik sınavıyla öğretmen alacağını okudum gazetelerden.Öylesine başvuru yaptım.Bana sınava giriş belgesi geldi.Şaşırdım.Ama biraz da ümitlendim.Adana'da girdiğim sınavı kazandım.Ama hala içimde bir şüphe mevcut.Derken uzun bir süre atamaları bekledim.Ve nihayet 86 yılının mart ayında Siirt-Eruh'ta öğretmenliğe başladım.Ogün bu gündür bu mesleği severek yapıyorum.Ama hala birileri çıkıp ta "Sen sakıncalıydın"demedi.
Bu tatsız olaydan dolayı 1982 yılında başlamam gereken meslek hayatıma dört yıl geç başladım.Yine de devlete küskün değilim.Sağlık olsun.
Mesleğim sorulduğunda," ÖĞRETMENİM" demekten hep gurur duydum.Bütün öğretmenlerin GÜNÜ kutlu olsun. 
 
 
 
 
Takvim
ATATÜRK

 ÖNDERİMİZ ATATÜRK

 ATATÜRK KÖŞEMİZ
İSTİKLAL MARŞI

GENÇLİĞE HİTABE
ANITKABİR
DEVRİMLERİ
İLKELERİ
HAYATI
RESİMLERİ

GÖÇER REKLAM

 

YARDIMLAŞMA SANDIĞI

 
YARDIMLAŞMA
 
SANDIĞI
 
SİZLERİ 
FAİZ
KISKACINDAN
KURTARIR.
 
DERNEĞİMİZİN
 
BÜNYESİNDE  
KURULAN
 
YARDIMLAŞMA 
SANDIĞINA 
ÜYE OL
 
SEN FAİZSİZ
KREDİ AL, 
BAŞKALARINA DA 
ÖNCÜLÜK ET..! 
 
Hava Durumu
Saat
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar8.06738.0996
Euro9.64909.6877