• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

DERNEĞİMİZ BANKA HESAP NUMARALARI

                   DERNEK YILLIK ÖDENTİSİ : 25 TL                                                    SANDIK BİRİKİM FONU AYLIK ÖDENTİSİ : 50 TL

DERNEK HESABI :TC ZİRAAT BANKASI 64431512-5005   1402-Pozcu şubesi Mersin  İBAN :TR97 0001 00140264 4315 1250 05SANDIK HESABI :TC ZİRAAT BANKASI 64431512-5006   1402-Pozcu şubesi  Mersin  İBAN :TR70 0001 00140264 4315 1250 06
Üyelik Girişi
OKULDAŞLARIMIZ NERELERDE
BAL
 
  
 
 ALİ TÜRKOĞLU
 0533 7257144
          MERSİN
aliturkoglubalci@gmail.com
 
Gerçek BAL yemek
isterseniz 
Okuldaşlarımızdan 
Ali Türkoğlu'nun
 Ballarından
alınız. 
PETEK BAL:1 Kg:45 TL
SÜZME BAL:1KG:35 TL
 TOPTAN 1 TENEKE BAL :
650 TL OLARAK VERİLECEKTİR...  

BALIMIZ GARANTİLİDİR
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam16
Toplam Ziyaret369877
İNOX ÇELİK KAPILARI

 
 
  
 
 
  
 
 
 

 BURADA

HER GÜN

YAYIMLANACAK

REKLAMLARINIZA 

2014 YILI İÇİN

100(Yüz)TL.

ÜCRET

ALINACAKTIR

 
Ali Uysal
uysalmersin001@yahoo.com.tr
AKSU’DAN DUYGULAR, DÜŞÜNCELER (4.a
03/12/2013

 
ALİ UYSAL
 
Aksu Köy Enstitüsü'nün kalıntıları üstünde dolaşırken enstitü çıkışlı olmayanların soruları hız kesmedi; çünkü onlar bu bilim yuvalarına yakınlık duyuyor, ilginç ve özgün buluyor, yakndan da tanımak istyorlardı. Bizler de onların ilgilerine, buna bağlı olarak da sorularına özel bir önem veriyorduk.
Sorulardan biri şöyleydi: "Ben bu çağdaş eğitim yuvalarının ışığında yıkanamadım; ama bu fırsatı yakalayan çok kişi tanıdım. Bu güne dek onlardan birinin adam öldürme,hırsızlık, devleti soyma, haksız kazanç elde etme benzeri yüz kızartıcı suçlardan birine bulaştığını duymadım, görmedim. Kuşkusuz ki bunun nedeni aldığınız eğitimdir. Ne gibi bir eğitim aldınız, hangi etkinlikler sizleri bu toplumsal hastalıklardan uzaklaştırdı?"
Çok önemli ve de yanıtı oldukça uzun bir soru bu. Tam bir açıklama yapabilmek için "köy ensititülerinde uygulanan eğitim-öğretim sistemi" ni anlatmak gerekir ki bu sayfalara sığması olası değil. Bir ya da birkaç kitap söz konusu olabilir. Ancak ben kişisel gözlemlerime, düşüncelerime dayanarak, konuyu da bölümlere ayırarak dilimin döndüğ kadar açıklamaya çalışayım:
Öğretmenlerden başlamak istiyorum: Cumhuriyet o öğretmeleri nerde buldu,kısa sürede nasıl yetiştirdi? Şimdi bile anlamış değilim.Giyimleriyle, davranışlarıyla örnek kişilerdi. Onlara imrenirdik; onlar gibi olmak isterdik. Kupkuru öğütler yerine yaşam biçimleriyle bizlere bir şeyler anlatmaya çalışırlardı. Çoğu öğretmenlerimizin elinde, genellikle, bir gazete görürdüm. Kendi kendime: "Demek ki günlük gazeteler okunmalı." Diye düşünürdüm. Gazete okumaya böylece başladım. Kimi öğretmenlerimi banka oturmuş kitap okurken görürdüm. Onları izlerken okuma alışkanlığının içinde buldum kendimi. Böylece bir kapıdan içeri dalmış oldum. Türk ve dünya yazarlarını tanıdım. Anton Çehov'un ‘Bahis' adlı öyküsündeki avukat gibi Karanlık Sokak' ın adınlık sınıflarında, aydınlık kütüphanesinde yerimde otururken Asya'nın bozkırlarında, Afrika'nın yeşil tepelerinde dolaştım; Kurt Larsenlerden tiksindim, Van Weydenleri sevdim; Oblomovları kınadım, Stoltzları övdüm. Kitapların içinde bambaşka bir dünya buldum; görme olanağımın dışındaki kişileri,yerleri gördüm; yaşantımdan çok uzak olayları yaşadım.
Kitaplara olan bu tukum bana Aksu Köy Enstitüsünün en anlamlı, en verimli armağanıdır. Bu armağanda en büyük pay canım öğretmenlerimindir. Kitaplarla tanışanlar sağlığın en büyük düşmanı stresten uzaklaşırlar. Başka bir deyişle kitapların içindeki yaşantıda zevk ve eğlence vardır. Böylece tatlı tatlı zaman geçirirken yavaş yavaş bilgi kumbaran da dolar. Bu demektir ki kitaplar, seni eğlendirirken bir yandan da öğreten vefalı dostlardır.
Bu yargıyı şöyle bağlayabilirim: Öğrencilerini kitaplarla tanıştırmayan bir okul ne denli çalışırsa çalışsın görevi eksiktir, kusurludur. Öğrencilerini toplumsal hastalıklardan uzaklaştıramaz. Bu nedenle kitaplıklarına gereken önemi vermeyen,uluslar,devletler uygarlıktan, çağdaşlaşmaktan,kalkınmaktan söz edemez.
Kitap ve kitaplıklarla ilgili çok söz var söyleyecek; ben Aksu'nun kitaplığı hakkındaki düşüncemle bu bölümü bitirmek istiyorum: Okulumuzun kitaplığı bugüne kadar gördüğüm en büyük kitaplıktır. Kutsal bir yere girer gibi süzülürdük kapıdan. Aradığımız her kaynağa kolayca ulaşırdık. Dilediğimiz bilgileri toplar, ödevimizi yapardık. O kitaplık bizim ışık kaynağımızdı. O kitaplar can yoldaşımızdı; nerelerde tozlanmıştır şimdi kim bilir
 


2531 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

YAŞAMIMDA İKİNCİ ÇAĞ - 09/02/2019
Ören Köydeki varoluşum burada siliniyor, varlığım yeniden oluşuyordu.
AKSU’DAN ANADOLU’YA GÖTÜRDÜKLERİMİZ - 21/06/2018
Okulumuzun bize verdiği birikimle sınıfımızdaki her öğrenciyi sevdik .
DEĞİŞİM - 16/05/2018
Yüzlerini görmediğim, ellerini öpmediğim adamlar da severmiş beni; benim gibileri.
ÖĞRENCİLERİME SESLENİŞİM..! - 27/02/2017
“Öğretmenim, o zamanki bizlere nasıl dayanç gösterdiniz?”
BABA VE OĞUL - 02/02/2017
“Mersinde şahitlik edeceğin alnını karışlarım. Baba oğuldan beter ederim hepsini!”
KUBİLAY OLAYI - 24/12/2016
Sevgili teğmenim,sevgili öğretmenim,şu anda duygularım sana doğru koşuyor
ATATÜRK'ÜN KAVUŞAMADIĞI ÖZLEM - 08/11/2016
”Milletimizin yaratılışında var olan yorulmaz çalışkanlığı,müspet ilimlere bağlılığı,güzel sanatlara olan sevgiyi ve ilgiyi her türlü vasıtadan faydalanarak geliştirmek milli ülkümüzdür.”
ÖĞRENCİLERİME ÜÇÜNCÜ MEKTUP - 23/10/2016
Okulun amacı öğrencinin kafası bilgilerle doldurmak değil ona öğrenmeyi öğretmek olmalıdır.
GERÇEK SEVGİ - 07/10/2016
Sevmeyi bilebilsek kavga ve savaşlar olmaz.
 Devamı
Takvim
ATATÜRK

 ÖNDERİMİZ ATATÜRK

 ATATÜRK KÖŞEMİZ
İSTİKLAL MARŞI

GENÇLİĞE HİTABE
ANITKABİR
DEVRİMLERİ
İLKELERİ
HAYATI
RESİMLERİ

GÖÇER REKLAM

 

YARDIMLAŞMA SANDIĞI

 
YARDIMLAŞMA
 
SANDIĞI
 
SİZLERİ 
FAİZ
KISKACINDAN
KURTARIR.
 
DERNEĞİMİZİN
 
BÜNYESİNDE  
KURULAN
 
YARDIMLAŞMA 
SANDIĞINA 
ÜYE OL
 
SEN FAİZSİZ
KREDİ AL, 
BAŞKALARINA DA 
ÖNCÜLÜK ET..! 
 
Hava Durumu
Saat
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.80906.8363
Euro7.57177.6021