• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

DERNEĞİMİZ BANKA HESAP NUMARALARI

                   DERNEK YILLIK ÖDENTİSİ : 25 TL                                                    SANDIK BİRİKİM FONU AYLIK ÖDENTİSİ : 50 TL

DERNEK HESABI :TC ZİRAAT BANKASI 64431512-5005   1402-Pozcu şubesi Mersin  İBAN :TR97 0001 00140264 4315 1250 05SANDIK HESABI :TC ZİRAAT BANKASI 64431512-5006   1402-Pozcu şubesi  Mersin  İBAN :TR70 0001 00140264 4315 1250 06
Üyelik Girişi
OKULDAŞLARIMIZ NERELERDE
BAL
 
  
 
 ALİ TÜRKOĞLU
 0533 7257144
          MERSİN
aliturkoglubalci@gmail.com
 
Gerçek BAL yemek
isterseniz 
Okuldaşlarımızdan 
Ali Türkoğlu'nun
 Ballarından
alınız. 
PETEK BAL:1 Kg:45 TL
SÜZME BAL:1KG:35 TL
 TOPTAN 1 TENEKE BAL :
650 TL OLARAK VERİLECEKTİR...  

BALIMIZ GARANTİLİDİR
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam17
Toplam Ziyaret369878
İNOX ÇELİK KAPILARI

 
 
  
 
 
  
 
 
 

 BURADA

HER GÜN

YAYIMLANACAK

REKLAMLARINIZA 

2014 YILI İÇİN

100(Yüz)TL.

ÜCRET

ALINACAKTIR

 
Asaf HİŞMİ
asafhismi@hotmail.com
KOPYA GİRİŞİMİ
14/04/2013

 
   Benim doğuştan sol elimde Sinir boğumu arızası vardı. Hafif titrerdi. Mersin İlköğretmen Okulu ikinci sınıfında okurken elimin titremesi olayını, Kimya Hocamız Sayın Mithat Beye açmıştım. Hocam:'' İleride Kimya öğretmeni ya da Kimya Mühendisi olmamı önermişti.'' Bunun üzerine, sol elimin sürekli titrediğini, okulda ve okul sonrasında deney yapma olanağım olamayabilir dedim. Bu şeklide başarı sağlamak zor olacağını ifade ettim. Ellerimi uzatmamı istedi. Bende yere paralel olacak şekilde ellerimi uzattım... Sol elimdeki titremenin, önerdiği mesleği yapmama engel olmayacağını, çoğu insanda hafif şekilde böyle bir aksaklığın olabileceğini söyledi. Tabii ki; Hocamın iyi niyet esasları çerçevesinde tavır ve davranış sergilediğini düşünmüştüm. Hocamın tahsilimle ilgilenmesi, beni mutlu etmişti. İlkokul öncesinden itibaren kafamda yer eden sol elim, bana problem olmuş, ciddi şekilde huzursuzluk vermişti. Bu nedenle okul hayatım boyunca hiç kopya çekmedim. Ders çalışarak sınıf geçmeye çalıştım.
İlköğretmen okulu ikinci sınıfında okurken, Fizik Derslerimize sayın Hocamız Osman Bektaşoğlu geliyordu. Zaman, yılsonuna doğru akıyordu. İki yazılı sınavına girmiş, üçüncüsüne girmek üzere, herkes harıl, harıl fizik dersine çalışıyordu. Müdür Baba hiçbir sınavın yazılısını okumamıştı. Sınıfta heyecan ve Fizik dersinden kalma endişesi vardı.
   Gene bir fizik dersi öncesinde sınıfta öğretmeni gelişini beklerken, Sınıf arkadaşlarımdan Hadra, sıkıla büzüle yalnız oturduğum bir sırada yanıma geldi. Fizik dersinden hep zayıf aldığını, yapılacak son yazılıda iyi not alması gerektiğini uzun, uzun anlattı. ‘'Nasılı yardımcı olabilirim?'' dedim
 Üzgün oturan arkadaşıma:''Bana kalırsa, fizik dersi iyi olan bir arkadaştan ders alman gerekir. Sınavlara hayli zaman var.'' Dedim. Hadra Hanım benim önerime sıcak bakmadı. İnce ve kısık bir sesle:'' Bu sınav da yanınızda oturmak istiyorum. Kopya çekmek dışında seçeneğim yok. Çünkü daha önceki sınavlardan çok düşük not bekliyorum.'' Dedi. Ben şaşırmıştım. Hiç kopya çekmemiş bir öğrenci olarak içim daraldı. Bu işin sonu da var. ‘'Yakalanırsak nasıl olur?'' Diye içimden geçirdim. Israrlı olunca; ‘'Bak arkadaş, yanımda oturursun. Ben yazılı kâğıdımı kapatmam. Çekebilirsen çekersin. O senin başarına bağlıdır. Sana hiç güvence veremem. Kaldı ki, okul hayatım boyunca, hiç kopya çekmedim. Sonra ben, birinci sırada oturuyorum. İşin de zor olduğunu düşünüyorum.'' Dedim. Sınavda yanımda oturmasını ve yazılı kâğıdımı kapatmamayı kabul ettim. Oysa Osman Bektaşoğlu (Müdür Baba) Okul öğrenci ve öğretmenlerine kendini kabul ettirmiş. Öretmen ve müdürlük görevinden öte saygın bir kişiliği vardı. Ben ve arkadaşım, böyle bir insanın dersinden kopya çekmek için işbirliği yapıyoruz. Bana çok zor gelmişti. Zaman geçtikçe heyecanım artıyor, sıkıntım çoğalıyordu.
   Sanki zaman hızlı geçmiş gibiydi. Fizik sınavı geldi, çattı. Hoca sınıfa gelmeden herkes yerini aldı. Bende kapının böğründeki birici sıraya oturdu. Kısa bir süre sonra Harda Yanıma geldi. Yüzü parlamış, gözleri gülüyordu. Ben sıranın sol köşesine, kendisi sağ köşesine yerleşti. Müdür Baba bilinen ciddiyetiyle sınıfa girdi. Yoklamadan sonra; yazılı sınav yapacağını ifade etti.( Zaten bize önceden söylenmiş, sınav düzenine girmiştik.) Nasihat türünden birkaç cümle söyledi. Sınıfa göz attıktan sonra;''Defter ve kitaplarınızı sıraların gözüne atın ‘' dedi.
Sınavın başlama ve bitirme saati yazıldı. Yazılı kâğıtları çıkarıldı. Sorular soruldu. Hocamız. Sıralar arasında birkaç kez gidip geldi. Sonra örencileri sayar gibi bir bakışla hepimizi süzdü.
   Yavaş adımlarla oturduğum sıraya doğru hareket etti. Vücudumdan ter oluk, oluk akmaya başladı. Benim oturduğum sıranın başına geldi. Sıranın orta yerinde oturur gibi yaslandı. Sırtı arkadaşıma. Yüzü kuzeye doğru dönük şekilde sınav bitene kadar öyle durdu. Hadra'nın kopya çekme hayali suya düştü. Sınav kâğıtları toplandıktan sonra, bana dönerek;''yahu sorular çok zordu bir şey yapamadım. İkiden fazla gelmez.'' Dedi.'' Bende öyle'' yanıtını verdim. Aradan bir hafta geçtikten sonra, yazılı okumayan Müdür Baba not defterini cebinden çıkardı ve bizim üç adet yazılı sınavımızı okudu. Hadra, beklediği gibi, kırık not aldı. Okul numarası benim numaramdan küçük olduğu için sonucu benden önce öğrendi. Kısa bir süre sonra benim yazılı sonuçları okundu. Fiziği farklı anladığım için beklediğim notu almıştım. Notlarımın okunmasıyla birlikte Hadra, benim oturduğum yere doğru dönerek yüksek bir sesle:''Asaaaf Allah belanı versin'' dedi. Hocamız arkadaşıma dönerek: ‘'Ne oldu? Kopya çekemedin mi?'' Dedi. İlk ve son kopya girişimi başarısızlıkla sonuçlandı. Böylece kopya çekmenin zorluğunu uygulamalı biçimde öğrenmiş oldu.
 
13.04.2013
 


2338 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ÖĞRETMENLER GÜNÜNDE NE YAPILMALI? - 21/10/2018
Her 24 Kasımda ya da yılın başka her hangi bir gününde, bir haftasında, bir ayında öğretmenlerin sorunlarını çözmek için zaman ayırmak, kalıcı uygulanabilir, çağdaş kararlar almak gerekmez mi?
İRİ YAPILI DEV ADAM - 13/02/2018
Av bahanesiyle orada bulunan kimileri kervancıları soyarlardı.
ZAMANIN TÜNELİNDEN BİR ANI - 28/12/2017
‘Dahiye’nin çocukları olarak ünlenmeye başladık.
ÇOCUK TRAFİK EĞİTİM PARKI - 02/10/2017
Eğitim ve öğretim işi ciddi iştir. Çükü böyle bir eğitim merkezi kurulursa, çocuk öğrendiklerin hiçbir zaman unutmayacak. Trafik kazalarında insandan kaynaklanan hatalar asgari seviyeye inecektir.
TEZEK - 12/06/2017
‘’Fakirliğin gözü kör olsun’’
8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ ARDINDAN - 13/03/2017
Durum vahim ve ürkütücüdür.
MERSİN İLKÖĞRETMEN OKULU MEZUNLARI HATAY BULUŞMASI - 14/07/2016
Aydın yüzlü Okuldaşlarımın mutluluklarını paylaşmış olmanın sevincini yaşadım.
MERSİN İLKÖĞRETMEN OKULU GİRİŞ SINAVI SONRASI - 08/06/2016
Pamuk tarlasından Mersin İlköğretmen Okuluna giden yolun geleceğimi şekillenmesinde büyük rol oynayacağını hiç kimse tahmin edemezdi.
BAZ İSTASYONLARI VE İNSAN SAĞLIĞI - 09/04/2016
Sonuç olarak Baz istasyonlarının toplumsal sağplığa zarları olduğu konusunda adli ve idari yagının kararları vardır Bu kararlar doğrultusunda tedbir alınması gerekmektedir
 Devamı
Takvim
ATATÜRK

 ÖNDERİMİZ ATATÜRK

 ATATÜRK KÖŞEMİZ
İSTİKLAL MARŞI

GENÇLİĞE HİTABE
ANITKABİR
DEVRİMLERİ
İLKELERİ
HAYATI
RESİMLERİ

GÖÇER REKLAM

 

YARDIMLAŞMA SANDIĞI

 
YARDIMLAŞMA
 
SANDIĞI
 
SİZLERİ 
FAİZ
KISKACINDAN
KURTARIR.
 
DERNEĞİMİZİN
 
BÜNYESİNDE  
KURULAN
 
YARDIMLAŞMA 
SANDIĞINA 
ÜYE OL
 
SEN FAİZSİZ
KREDİ AL, 
BAŞKALARINA DA 
ÖNCÜLÜK ET..! 
 
Hava Durumu
Saat
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.80906.8363
Euro7.57177.6021