• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

DERNEĞİMİZ BANKA HESAP NUMARALARI

                   DERNEK YILLIK ÖDENTİSİ : 60TL                                                    

DERNEK HESABI :TC ZİRAAT BANKASI 64431512-5005   1402-Pozcu şubesi Mersin  İBAN :TR97 0001 00140264 4315 1250 05 
Üyelik Girişi
OKULDAŞLARIMIZ NERELERDE
BAL
 
  
 
 ALİ TÜRKOĞLU
 0533 7257144
          MERSİN
aliturkoglubalci@gmail.com
 
Gerçek BAL yemek
isterseniz 
Okuldaşlarımızdan 
Ali Türkoğlu'nun
 Ballarından
alınız. 
PETEK BAL:1 Kg:45 TL
SÜZME BAL:1KG:35 TL
 TOPTAN 1 TENEKE BAL :
650 TL OLARAK VERİLECEKTİR...  

BALIMIZ GARANTİLİDİR
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam46
Toplam Ziyaret398429
İNOX ÇELİK KAPILARI

 
 
  
 
 
  
 
 
 

 BURADA

HER GÜN

YAYIMLANACAK

REKLAMLARINIZA 

2014 YILI İÇİN

100(Yüz)TL.

ÜCRET

ALINACAKTIR

 
Nadir Şener Hatunoğlu
nadir.sener@hotmail.com
AYDIN OLMAK ZORUNLULUĞU
07/11/2019

 Mersin 3 Ocak 1966
AYDIN OLMAK ZORUNLULUĞU
NADİR ŞENER

 

Gazetenin bu sayfasında, birbirinden ve güzel tanımları yapıldı aydın kişinin. Biz de aynı portreyi değişik bir açıdan yansıtmağa çalışacağız.
Okumuş sayısının az ve okuma olanağının kıt olduğu yıllarda kişiler, kültürlü-kültürsüz olarak sınıflandırılıyordu.Bu ayırıma göre her diploma sahibi kültürlü sınıfına giriyordu;diğerleri de kültürsüz. Fakat son yıllarda, özellikle şimdilerde her diploma sahibinin "kazanılmış hak" olarak iddia edemiyeceği yeni bir kimlik ortaya çıkmıştır. AYDIN OLMAK.

 

BİLGİ VE KÜLTÜR NEDİR?
Bilgi, bir şeyin nicel, nitel ve özel durumlarının bilincine varmaktır. Örneğin "masa dört ayaklıdır" "İstanbul 1453 yılında fethedildi." "İkizkenar üçgende tepeaçı ortay aynı zamanda yüksekliktir" v.b.gibi. Öğrenim süresi boyunca bu bilgileri kazanırız. Bilgilerin bellekte saklanabilme süresi, psikolojik yasalara bağlıdır. Bu sürenin azlığı-çokluğu konusunu bir yana bırakıp, bilgilerin silinme niteliği üzerinde durulur.
Yüksek öğrenim yapmış yüz kişiyi orta okul tarihinden sınava girdirsek, acaba kaçı geçer not alabilir? Günlük deneyler, çoğunluğun başarı gösteremiyeceği görüşünü doğrular niteliktedir. Buradan kazanıln bilgilerin gereksizliği akla gelebilir. O zaman da şu deney sonucunu dikkate sunmak isteriz. Lise öğrenimi yapmış bir kimseyle yapmamış birisine, ikizkenara ait yukarıdaki bilgiyi verelim ve şunu isteyelim:Verilen bir açı duşındaki (A) noktasından, açıyı kesen öyle bir doğru çiziniz ki açıdan ayrılan parça ikizkenar üçgen olsun. Göreceğiz ki lise öğrenimli olan bu çizimi yapabilecek, diğeri yapamayacaktır.Burada zeka düzeyi rol oynamakla beraber daha başka bir etkenin de bu işe karıştığı gerçeğini belirtmek gerekir. Yine yüksek öğrenim yapmış iki kişiye (matematikçi-edebiyatçı v.b) yukarıdakine benzer sorular yönelttiğimizde, birincinin kolaylıkla cevaplandırdığını, diğerinin zorluk çektiğini görürüz. Nasıl oluyor da aynı bilgi eşit iki başta değişik değer kazanıyor? İşte bu sorunun cevabı şudur. Biri matematik kültürü almış, diğeri ise almamıştır.
Buna yaklaşık şu örneği de alalım. Bir adliye tutanak katibine yasa maddelerini ezberletelim; sonra da bir davayı savunma veya yargılama görevini verelim. Davayı bir hukukçu kadar güçlü yürütebileceği düşünülebilir mi? Bunun da tek nedeni hukuk kültüründen yoksun bulunmasıdır. O halde kültür nedir? Kültür, alınan bilgilerin zeka potasında pişirilmiş halidir. Yani bilgile zihnimizde salt olarak bulunmaz, bazı değişmelerle diğer bilgilere kenetlenmiş bir durum gösterir. Örneğin, bir tarihçi tarihsel bir olguyu bütün ayrıntıları şu anda bilmiyebilir. Fakat o konuda tez, makale, konferans v.b hazırlıyacak güçtedir. Halbuki tarih kültürünü almamış olan bir kimse, zeka ve öğrenim derecesi eşit olsa bile aynı olgunlukta hazırlayamaz konuları.

 


AYDIN KİME DENİR?
Aydınlık, kültürün eyleme dönüşmüş biçimidir. Bu şu anlamı taşır; Aydın olabilmek için önce çok bilgi edinilecek, sonra bunlar kültür haline getirilecek ve en sonra da eylem olarak yansıtılacaktır. Daha somut olarak, aydın kişi: (1) sürekli okur (2) Nemegerekçi olmaz (3) yeme, içme, giyme, eğlenme, uyuma vb. konularda ölçülüdür (4) Bilimsel görüş ve düşünüşe sahiptir (5) Akılcıdır (6) Çevreyi ve toplumu etkiler (söz, davranış, yazı vb.) (7) Yurt sorunlarına seçmesiz ilgi duyar.(Kıbrıs, toprak reformu, enflasyon, karaborsa, petrol-maden, eğitim, sağlık vb.) (8) Davranış ve vicdanı birbirini doğrular (9) İdealist olur.

SONUÇ
Bugün geri kalmışlığın burukluğunu duymakta yüreğimiz. Kalkınma sorununun çözümünü zamanı kör insafına bırakalamyız. Bu Atatürk'ün ölümünden bu yana denendi; yerimizde saymaktan başka, geriye gittiğimiz görüldü.Zaman etkeni burada aciz kalmıştır. Başka ulusların eline de bırakamayız. Çünkü tarih, arslan payının sömürülene verildiğini hiç yazmamıştır.İşte burada ATATÜRKÇÜLÜK , bütün heybetiyle karşımıza çıkmakta, ancak bize bizden fayda geleceği gerçeğini yüzümüze haykırmaktadır. O halde yurdumuzu yüceltmek için tüm diplomalılar ve okumuşlar aydın olmak zorundadır.

 

 

 

 


370 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KURBANî DEDE - 21/10/2018
Savaşın getirdiği acı gerçekler
DERİN YARA - 06/07/2018
Lütfen kahramanlarımızı basamak yapmadan yücelsinler.
ZEKANI ATEŞLE-1 - 14/04/2018
Yaşlı insanların zihinsel düzeyine uygun sorular ürettim; bir panoda yayınlattım. Artık dedi-kodu yerine, bu sorular irdeleniyor…
ZEKÂNI ATEŞLE: 2. - 19/02/2018
Her ‘matematik’ yarışmasında gençlerimizin, Türk gençlerinin sonuncu gelmesi, üzüntü yaratmıştır. Aşağıdaki -mini- soruları, bu üzüntüyle hazırladım.
SİGARAMIN DUMANI - 02/02/2018
“Gerçek aşk, böylesi bir hoyratlığın, vahşetin eylem alanı olamazdı!.
MAYA ÇEŞİTLEMESİ - 13/01/2018
her telden
POST-MODERN SOYGUN - 17/12/2017
-Bak oğlum, bu yolda olduğun sürece, yasa senin yakanı bırakmaz. Yemin et, kendine namusluca bir iş bul; namusluca yaşa. Devletimiz güçlendikçe, herkese iş-aş verecektir…
ÖLÜME YATMAK - 02/12/2017
Emir güzel de komutanını hendekte düşmana terk edip gitmek, Mehmetçiğin kanına dokunuyordu. Teğmeni sırtlayıp taşımaya da güçleri yoktu
YÜZ KARASI - 03/11/2017
Sevgi-Nefret-İntikam-Korunma-**Üreme-Merhamet-Empati-Özlem-İnanç-Kin-Vefa-Özveri-Sadakat- Estetik (zevk)-Haz- Vb.
 Devamı
Takvim
ATATÜRK

 ÖNDERİMİZ ATATÜRK

 ATATÜRK KÖŞEMİZ
İSTİKLAL MARŞI

GENÇLİĞE HİTABE
ANITKABİR
DEVRİMLERİ
İLKELERİ
HAYATI
RESİMLERİ

GÖÇER REKLAM

 

YARDIMLAŞMA SANDIĞI

 
YARDIMLAŞMA
 
SANDIĞI
 
SİZLERİ 
FAİZ
KISKACINDAN
KURTARIR.
 
DERNEĞİMİZİN
 
BÜNYESİNDE  
KURULAN
 
YARDIMLAŞMA 
SANDIĞINA 
ÜYE OL
 
SEN FAİZSİZ
KREDİ AL, 
BAŞKALARINA DA 
ÖNCÜLÜK ET..! 
 
Hava Durumu
Saat
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar8.06738.0996
Euro9.64909.6877