• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

DERNEĞİMİZ BANKA HESAP NUMARALARI

                   DERNEK YILLIK ÖDENTİSİ : 60TL                                                    

DERNEK HESABI :TC ZİRAAT BANKASI 64431512-5005   1402-Pozcu şubesi Mersin  İBAN :TR97 0001 00140264 4315 1250 05 
Üyelik Girişi
OKULDAŞLARIMIZ NERELERDE
BAL
 
  
 
 ALİ TÜRKOĞLU
 0533 7257144
          MERSİN
aliturkoglubalci@gmail.com
 
Gerçek BAL yemek
isterseniz 
Okuldaşlarımızdan 
Ali Türkoğlu'nun
 Ballarından
alınız. 
PETEK BAL:1 Kg:45 TL
SÜZME BAL:1KG:35 TL
 TOPTAN 1 TENEKE BAL :
650 TL OLARAK VERİLECEKTİR...  

BALIMIZ GARANTİLİDİR
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam52
Toplam Ziyaret394506
İNOX ÇELİK KAPILARI

 
 
  
 
 
  
 
 
 

 BURADA

HER GÜN

YAYIMLANACAK

REKLAMLARINIZA 

2014 YILI İÇİN

100(Yüz)TL.

ÜCRET

ALINACAKTIR

 
Ali Uysal
uysalmersin001@yahoo.com.tr
YAŞAMIMDA İKİNCİ ÇAĞ
09/02/2019

 

AKIL VE BİLİMLE TANIŞMA. AYDINLIĞA YÜRÜYÜŞ

  Yaşamımın birinci çağında çok şanssız olduğumu söylemiştim. İkinci çağımda çok şanslı olduğumu söylüyorum. Şansımın ne olduğunu merak eden okurlarım kuşkusuz ki olacak. Açıklamaya çalışayım: Çoğu kişinin yaşamı tekdüzedir. Yaşamın herhangi bir çağına takılır kalırlar. Örneğin tüm yaşamı ilk çağdan ibaret olur. Böylelerini çok izledim, gözledim.
Kimi kişiler de bu ilk çağı hiç yaşamaz. Varlıklı ve de kültürlü bir ailenin çocuğudur. Gözlerini öyle bir ortamda açmış, öyle bir ortamda da kapamıştır. Bu kişiler ne denli birikimli olursa olsun, yaşamları imrenilecek bir mutluluk içinde geçsin ömürlerinde eksiler vardır.
İşte bahtımın açıklığı buradadır. Genimde var olan kimi özellikler, kimi güçler eğitim yoluyla ortaya çıkabilmiş. Ne yazık ki milyonlarca köy çocuğu ilk çağına takılıp kalmış. Varlığının derinliklerinde var olan güçlerin hiç farkında olamamış. Keşke onlar da olabilselerdi. Ulusumuz için ne büyük bir kayıp. Onarılamaz toplumsal yaralarımızın ana nedenini burada aramak gerek.
  Gözlerini gelişmiş bir ortamda açan çocukların, yaşantılarını bu temel üzerine kuran tüm insanlardan benim artı bir gücüm var: Ben, buradaki "ben" kavramı köy enstitülerinin aydınlık dünyasından geçmiş tüm bireyleri simgelemektedir. Evet ben büyük oranda ölüm saçan nice vadilerden geçmişim. Nice tehlikelerle boğuşmuşum. Yaşadığım her tehlike varlığıma hem bedensel, hem ruhsal alanda nice güçler eklemiş.
Bu güç sayesinde karşılaştığımız tehlikeler karşısında dirençliyiz. Bir öğretmen arkadaşım vardı. Bizim imrenilecek keyif aldığımız yaşantılar ona işkence gibi gelirdi. Her dersten çıkışta oflayıp puflayarak "Bırakacağım bu mesleği, dayanamayacağım!" diye sızlanırdı. Ne olmuş? Öğrencinin biri saygısızlık yapmış. Elbette yapacak saygısızlığı öğrenci! O bilmediklerini öğrenmeye gelmiş okula.
  Ne yapsak, ne söylesek bir işe yaramazdı. Esen en zayıf toplumsal bir yel onu yaşamından bezdirirdi. Mikropla hiç tanışmamış bir beden gibi.
Aldığım her nefes ölüm kokan o ilk çağımdan yakamı kurtarıp Aksu Köy Enstitüsüne kapağı attım. Merhaba akıl ve bilimle tanışma çağım! Bu çağı anlatmak hiç de kolay olmayacak. Zorluğu şundan kaynaklanıyor: Anlatacağım öylesine çok ki ciltler dolusu romanlara bile sığmaz. Oysa yola bu amaçla çıkmadım. Nereden başlayacağımı, hangi konuya yöneleceğimi kestiremiyorum. En sonunda "uçsuz bucaksız okyanustan birkaç damla alıp sunayım okurlarıma" diye düşündüm.
  Ören Köydeki varoluşum burada siliniyor, varlığım yeniden oluşuyordu. Okulum, öğretmenlerim beynime, ruhsal dünyama ha bire tohumlar ekiyordu. Gün geçtikçe tohumlar çimleniyor, varlığım adım adım bir yerlere yürüyordu. Çorak bir toprağın su ile kucaklaştığında yeşermesi, içindeki cevherlerin fışkırması gibi bir değişim.
  Olguları çok kolay anlatırdım ne zor geldi yeni oluşumumu anlatmak! Durmaksızın kitaplar okuyorum. Bu alandaki Türk ve dünya devleriyle tanışıyorum. Her biri varlığımda yeni izler bırakıyor. Bir bakıma yeniden yaratılıyorum. Uzun bir yoldayım. Ben de bir yolcuyum. "Yolculuk nereye?" diye sorarsanız, tek cümleyle, akıl ve bilime.
Köyümde varlığıma şırınga edilen köksüz bilgiler, kör inançlar birer, birer terk ediyor beni. Yerlerine bilimsel yenileri yerleşiyor. Dev gibi uçakları göklerde uçuran, demir yüklü dev gibi gemileri denizlerde yüzdüren, bir düğmeye dokununca dünyayı aydınlatıveren, tüm bilgileri önüne seriveren bilim!
  Gelişmiş ülkelerin her bireyinin böyle tezgahlardan geçtiğini, böylece var olan bireylerden oluşan bir toplum yaratıldığını net bir biçimde anlıyorum. Artık o toplumu kimse kandıramaz, kimse yanlış yollara sürükleyemez.
Bu arada benim yakaladığım fırsata kavuşamayan, çocukluk arkadaşlarım kor gibi yaktı içimi.
  Oysa ben bu amaçlar için çıkmamıştım yola: Açtım doymak istiyordum; çıplaktım giyinmek istiyordum; yatacağım sıcak bir yuvam olsun istiyordum; köyümün kızları beni beğensin istiyordum. Bunların tümüne kavuştum.
Hiç aklımda olmayan bir kazancım daha oldu ki bu saydıklarımın sözü bile edilmez yanında: Yaşamı, dünyayı, evreni, yurdu, vatanı, ulusu anladım. Onları gerçek sevmenin ne olduğunu kavradım. Okulumda ulaştığım bu ergi hiçbir maddi kazançla kıyaslanamaz. 
 
 


676 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

AKSU’DAN ANADOLU’YA GÖTÜRDÜKLERİMİZ - 21/06/2018
Okulumuzun bize verdiği birikimle sınıfımızdaki her öğrenciyi sevdik .
DEĞİŞİM - 16/05/2018
Yüzlerini görmediğim, ellerini öpmediğim adamlar da severmiş beni; benim gibileri.
ÖĞRENCİLERİME SESLENİŞİM..! - 27/02/2017
“Öğretmenim, o zamanki bizlere nasıl dayanç gösterdiniz?”
BABA VE OĞUL - 02/02/2017
“Mersinde şahitlik edeceğin alnını karışlarım. Baba oğuldan beter ederim hepsini!”
KUBİLAY OLAYI - 24/12/2016
Sevgili teğmenim,sevgili öğretmenim,şu anda duygularım sana doğru koşuyor
ATATÜRK'ÜN KAVUŞAMADIĞI ÖZLEM - 08/11/2016
”Milletimizin yaratılışında var olan yorulmaz çalışkanlığı,müspet ilimlere bağlılığı,güzel sanatlara olan sevgiyi ve ilgiyi her türlü vasıtadan faydalanarak geliştirmek milli ülkümüzdür.”
ÖĞRENCİLERİME ÜÇÜNCÜ MEKTUP - 23/10/2016
Okulun amacı öğrencinin kafası bilgilerle doldurmak değil ona öğrenmeyi öğretmek olmalıdır.
GERÇEK SEVGİ - 07/10/2016
Sevmeyi bilebilsek kavga ve savaşlar olmaz.
ÖĞRENCİLERİME İKİNCİ MEKTUP - 21/06/2016
Gençlerimiz hangi çizgide buluşabilir. Ulu önder o yolu da göstermiş: Akıl ve bilim.
 Devamı
Takvim
ATATÜRK

 ÖNDERİMİZ ATATÜRK

 ATATÜRK KÖŞEMİZ
İSTİKLAL MARŞI

GENÇLİĞE HİTABE
ANITKABİR
DEVRİMLERİ
İLKELERİ
HAYATI
RESİMLERİ

GÖÇER REKLAM

 

YARDIMLAŞMA SANDIĞI

 
YARDIMLAŞMA
 
SANDIĞI
 
SİZLERİ 
FAİZ
KISKACINDAN
KURTARIR.
 
DERNEĞİMİZİN
 
BÜNYESİNDE  
KURULAN
 
YARDIMLAŞMA 
SANDIĞINA 
ÜYE OL
 
SEN FAİZSİZ
KREDİ AL, 
BAŞKALARINA DA 
ÖNCÜLÜK ET..! 
 
Hava Durumu
Saat
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.13077.1592
Euro8.67138.7060