• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

DERNEĞİMİZ BANKA HESAP NUMARALARI

                   DERNEK YILLIK ÖDENTİSİ : 60TL                                                    

DERNEK HESABI :TC ZİRAAT BANKASI 64431512-5005   1402-Pozcu şubesi Mersin  İBAN :TR97 0001 00140264 4315 1250 05 
Üyelik Girişi
OKULDAŞLARIMIZ NERELERDE
BAL
 
  
 
 ALİ TÜRKOĞLU
 0533 7257144
          MERSİN
aliturkoglubalci@gmail.com
 
Gerçek BAL yemek
isterseniz 
Okuldaşlarımızdan 
Ali Türkoğlu'nun
 Ballarından
alınız. 
PETEK BAL:1 Kg:45 TL
SÜZME BAL:1KG:35 TL
 TOPTAN 1 TENEKE BAL :
650 TL OLARAK VERİLECEKTİR...  

BALIMIZ GARANTİLİDİR
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam46
Toplam Ziyaret398429
İNOX ÇELİK KAPILARI

 
 
  
 
 
  
 
 
 

 BURADA

HER GÜN

YAYIMLANACAK

REKLAMLARINIZA 

2014 YILI İÇİN

100(Yüz)TL.

ÜCRET

ALINACAKTIR

 
Asaf HİŞMİ
asafhismi@hotmail.com
ÖĞRETMENLER GÜNÜNDE NE YAPILMALI?
21/10/2018

 

ÖĞRETMENLER GÜNÜNDE NE YAPILMALI?


Öğretmenlerimizi yılda bir ya da iki kez anmak, onlara karşı olan yükümlülüklerimizi yerin getirmiş olmayız. Öğretmen eğitim ve öğretim görevini yerine getirme zorluğu yaşamamalıdır. Bu özel günde Öğretmenlerin, öğrencilerin, eğitim ve öğretimin geçmişi ve geleceğini değerlendirmek gerekir. Konferans, panel, sergi tiyatro, sinema gibi etkinliklerle günün önemini belirtme olanağı elde edebilirsiniz. Ancak öğretmen ve öğrencinin çağdaş değerlere uygun, donanımlı yetişmeleri, bir kalkınma sorunu olarak görmek gerekir. Yani öğretmenlik; öğretmen, öğrenci, okul, yönetim birimi ve okul aile birliği, eğitim ve öğretimin araç ve gereçlerinden ibaret değildir. Bilindiği gibi en iyi örenme metodu, yaparak ve yaşayarak öğrenme metodudur. Diğer öğrenme metotlarını rafa kaldırın demiyoruz. Örneğin; en hızlı öğrenme metodu da Ani kavrama yoludur. Öğrenme metotlarını uygulamak için sağlıklı bir ortama ihtiyaç vardır. Öğrenciyi rahatsız edici uyaranları kaldırmak gerekir.


Öğretmenin sosyal bir varlık olduğunu bilerek temel gereksinimlerini giderecek maddi ve manevi olanaklara kavuşmuş olmalıydı. Çevresine, öğrencilerine örnek olmalı diyoruz. Bunun gerçekleştirilmesi için moral değerlere ve maddi olanaklara ihtiyacı vardır. Bunları sağlamadan, öğretmenden beklediğimiz performansı almak olanaklı mıdır? Çevremize baktığımızda; geleceğinden emin, sıkıntısı olmayan, dünyayı güllük, gülistanlık gören öğretmen var mıdır? Yok. Biz bize benzeriz. Nutuk atıyor, öğretmenlerimizi övüyoruz. Eğitim ve öğretinim yerlerde süründüğünü görmüyoruz. Güven duygusunu yitiren kimi öğretmen ve kimi öğrencilerimiz, yaşamlarını sonlandırdıklarını yazılı ve görsel medyadan öğreniyoruz. Ülkemiz, öğretmenlerimiz ve öğrencilerimiz bunu hak etmiyor.
Öretmenler gününde ne yapmalı? Sorusuna yanıt aramak gerekirse; ülkemizde ve dünyada eğitim ve öğretim sistemlerini imceleyecek, bizleri çağdaş toplumların seviyesine taşıyacak sistemi, bağnazlıktan sıyrılarak araştırmak gerekir. Bu merkezde çalışacak kadroyu, politikanın dışından seçilmelidir. Şimdiki talim ve terbiye kurulu, halk arasında işlevini yitirmiş gözüyle bakılmaktadır. Güven yitimine uğramıştır.


Açıkta olup, kadro bekleyen binlerce öğretmen varken, Eğitim ve öğretim sistemimizin güzelliğinden söz etmek olanaklı mıdır? Politik nesil yetiştirmek adına eğitim ve öğretim sisteminde sık, sık değişiklik yapmak, eğitim ve öğretimde çürümüşlüğü doğurur. Günümüzde yıllardır atama bekleyen öğretmenlerimiz vardır. Kimi sözleşmeli, kimi kadrolu çalışan öğretmenlerimiz var. Özel kurs ve okullarda çalışanların sorunları çözüm bekliyor. Mesailerinin başlangıç ve birimi standart değildir. Günde sekiz saatten fazla çalışmaktadırlar. Çağımıza uygun, uygulanabilir programların varlığından söz etmek zor. Harcadıkları emeğin karşılığını almadıkları görünmektedir.


Taşımalı eğitim sorunu, eğitim ve öğretim sistemimize olumlu katkı sağladığını söylemek olanaklı değildir. Örneğin; fabrika kuracaksan madenin bulunduğu yerde kurarsın. Eğim ve öğretim yapacaksan; okulu öğrencinin doğduğu/ yaşadığı yerde yapacaksın. Başka bir anlatımla, eğitim ve öğretimi, öğrencinin ayağına götüreceksin. Okul seçimi; yöneticilerin düşünceleri doğrultusunda değil, öğrencinin ve velinin talepleri doğrultusunda yapılmalıdır.


Öğretmen yetiştiren okulların ülke ihtiyacını dikkate alarak modernleştirmek lazımdır. Öğretmenin eğitim ve öğretim kalitesini yükseltecek biçimde yeniden yapılandırılmalıdır. Öğretmen olmak isteyen öğrencilerin merkezi sistemde yetenek sınavından geçirilmeli. Kazanan öğrencilerin İlköğretim, lise ve Üniversite eğitim ve öğretimlerini parasız devlet okullarında yapmaları için gerekli tedbirler alınmalıdır. ( Gelişmiş toplumların eğitim seviyesini yakalamak istiyorsak, ülkemizde eğitim ve öğretimi parasız yapılmalıdır.) Okulu bitirenler, öğretmen diploması verilmeli, okul bitiminin ilk hatasında sınavsız atamalar başlatılmalıdır. Duyulan ihtiyaca göre Öğretmen yetiştirilmelidir. Öğretmeni yıpranmaktan kurtarmak gerekir. Hem öğretmen yetiştiriyorum diyeceksin, yetiştirdiğin öğrenmeni göreve atamak için sınava tabi tutacaksın. Bu doğru değil, çözmek lazım. Dört yıl, breş yıl atama bekleyen öğretmenlerimiz var. Bu kadar bekledikten sonra atadığın öğretmenin moral değerleri kaç yılda düzelir? Geçen zaman içinde biriktirdiği sıkıntıları düşün merkezlerinden silmemek için özel çaba harcaması gerekir. 24 Kasım öğretmenler günü, bu olumsuzlukları düşündürdü. Her 24 Kasımda ya da yılın başka her hangi bir gününde, bir haftasında, bir ayında öğretmenlerin sorunlarını çözmek için zaman ayırmak, kalıcı uygulanabilir, çağdaş kararlar almak gerekmez mi?


Eğitim ve öğretim sistemi Öğretmeni ezdikten sonra göreve kabul ediyor. Başka bir anlatımla; öğretmenimize çile çektirip yaşamının en güzel günlerini (hayatın baharını) zehir ettikten sonra göreve getiriyoruz. Bunun neresinde mantık var?

20.10.2018
Asaf HİŞMİ 


567 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

İRİ YAPILI DEV ADAM - 13/02/2018
Av bahanesiyle orada bulunan kimileri kervancıları soyarlardı.
ZAMANIN TÜNELİNDEN BİR ANI - 28/12/2017
‘Dahiye’nin çocukları olarak ünlenmeye başladık.
ÇOCUK TRAFİK EĞİTİM PARKI - 02/10/2017
Eğitim ve öğretim işi ciddi iştir. Çükü böyle bir eğitim merkezi kurulursa, çocuk öğrendiklerin hiçbir zaman unutmayacak. Trafik kazalarında insandan kaynaklanan hatalar asgari seviyeye inecektir.
TEZEK - 12/06/2017
‘’Fakirliğin gözü kör olsun’’
8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ ARDINDAN - 13/03/2017
Durum vahim ve ürkütücüdür.
MERSİN İLKÖĞRETMEN OKULU MEZUNLARI HATAY BULUŞMASI - 14/07/2016
Aydın yüzlü Okuldaşlarımın mutluluklarını paylaşmış olmanın sevincini yaşadım.
MERSİN İLKÖĞRETMEN OKULU GİRİŞ SINAVI SONRASI - 08/06/2016
Pamuk tarlasından Mersin İlköğretmen Okuluna giden yolun geleceğimi şekillenmesinde büyük rol oynayacağını hiç kimse tahmin edemezdi.
BAZ İSTASYONLARI VE İNSAN SAĞLIĞI - 09/04/2016
Sonuç olarak Baz istasyonlarının toplumsal sağplığa zarları olduğu konusunda adli ve idari yagının kararları vardır Bu kararlar doğrultusunda tedbir alınması gerekmektedir
NUAYRİLİK - 03/10/2015
Ülkemizin ve dünyanın en fazla barışa ihtiyaç olduğu bu günlerde, ayrımcılıktan, ötekileştirmemelerden, ırkçılıktan ve din istimrarından uzak durmak ve olaylara sağduyuyla yaklaşmak gerektiğinin bilincine, toplum olarak varmak gerekir.
 Devamı
Takvim
ATATÜRK

 ÖNDERİMİZ ATATÜRK

 ATATÜRK KÖŞEMİZ
İSTİKLAL MARŞI

GENÇLİĞE HİTABE
ANITKABİR
DEVRİMLERİ
İLKELERİ
HAYATI
RESİMLERİ

GÖÇER REKLAM

 

YARDIMLAŞMA SANDIĞI

 
YARDIMLAŞMA
 
SANDIĞI
 
SİZLERİ 
FAİZ
KISKACINDAN
KURTARIR.
 
DERNEĞİMİZİN
 
BÜNYESİNDE  
KURULAN
 
YARDIMLAŞMA 
SANDIĞINA 
ÜYE OL
 
SEN FAİZSİZ
KREDİ AL, 
BAŞKALARINA DA 
ÖNCÜLÜK ET..! 
 
Hava Durumu
Saat
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar8.06738.0996
Euro9.64909.6877